Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Yabancı Tahdit Kodları ve Kodun Kaldırılması Davası

Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu gereğince Türkiye’ye gelen yabancılar hakkında sınır dışı kararı verilmesi mümkündür. Sınır dışı edilirken bazı durumlarda bu kararı açıklayıcı tahdit kodu sicillerine işlenebilmekte ve ülkeye giriş yasağı kararı verilebilmektedir. Bu yazımızda sizlere yabancı tahdit kodları hakkında bilgi vermeye ve soru veya sorularınızı cevaplamaya çalışacağız.

Yabancı Tahdit Kodu Nedir?

Yabancı tahdit kodu sınır dışı kararı ile birlikte yabancıların siciline işlenebilen ve söz konusu yabancının neden sınır dışı edildiğine dair bilgi veren kodlardır. Söz konusu sebep ve kod ile yabancının ülkeye girişi 5 ay ile 5 yıl arasında veya süresiz olarak yasaklanabilir. Bu nedenden ötürü kodun niteliği ve özelliklerini bilmek önem taşımaktadır. Yapılan ihlalin niteliğine göre de giriş süresi yasağı değişebilmektedir.

En Sık Karşılaşılan Yabancı Tahdit Kodları

V-69 (İkamet izni iptal edilenler)

Türkiye’de ikamet izni aldıktan sonra yabancının almış olduğu şartları sağlayamadığı, gerekli kurallara uymadığı takdirde V-69 tahdit kodu konulmaktadır. Yabancıya 5 yıl boyunca ikamet izni verilmemektedir.

V-70 (Sahte evlilik)

İkamet izni alabilmek için Türk vatandaşı ile formalite usulü, sahte evlilik yapan yabancıların bu durumu tespit edildiği takdirde konulan tahdit kodudur. V-70 tahdit kodu koyulduğunda yabancı kişinin 5 yıl süre ile Türkiye’ye giriş yapması yasaklanmaktadır.

V-71 (Adreste bulunamayanlar)

İkamet izni için başvurulduğu sırada yabancının belirttiği adresin, daha sonra kontrol esnasında veya herhangi bir şikayet üzerine yapılan araştırma sonucu yabancının bulunduğu adres çıkmaması durumunda ilgili yabancı kişi hakkında V-71 tahdit kodu konulur.

G-87 (Genel güvenlik açısından tehlike arz edilen kişiler)

Kamu güvenliğini ciddi bir şekilde tehlikeye sokacağı değerlendirilen yabancılar hakkında G-87 tahdit kodu koyulabilir. Sınır dışı edilmeleri ise ancak hayati güvenliklerinin risk altında olmamasına bağlıdır. Yabancının güvenliği risk altında ise sınır dışı edilmesi engellenmektedir.

Ç-113 (Yasadışı giriş-çıkış yapanlar)

Türkiye’ye yasadışı giriş-çıkış yaptığı tespit edilen yabancılar hakkında Ç-113 tahdit kodu konulmaktadır. Bu yabancılar hakkında 2 yıl giriş yasağı ve para cezası uygulanmaktadır. Yasadışı giriş yapan yabancı kişi uygulanan para cezasını ödemediği takdirde hakkında 5 sene daha giriş yasağı uygulanır, giriş yasağı toplamda 7 seneye çıkmaktadır.

Ç-117 (Kaçak çalışanlar)

Parasız, kaçak çalışan ve bu durumları tespit edilen yabancılar hakkında Ç-117 kodu konularak sınır dışı etme işlemi gerçekleştirilir. 1 yıl süreyle giriş yasağı konulmasının yanında para cezasına hükmedilmektedir. Para cezası ödenmediği takdirde giriş yasağı süresi 5 yıla çıkmaktadır.

Ç-118 (İkamet izni iptal edilenler)

Türkiye’den almış oldukları ikamet iznini amacı dışında kullandıkları tespit edilen yabancıların ikamet izinleri iptal edilmektedir ve yabancılar kaçak durumuna düşmektedir. Bu durumda Ç-118 tahdit kodu konulmaktadır. Ülkeye giriş yasağı süresi ise 5 yıldır.

K (Kaçakçılıktan arananlar)

K tahdit kodu, her türlü kaçakçılık suçunu işledikleri sebebiyle aranan yabancılar hakkında konulan tahdit kodudur.

N-99 (Interpol kodu)

Interpol’ün arama bülteninde bulunan yabancı bir suçluya yönelik Türkiye nezdinde N-99 tahdit kodu konularak giriş yasağı verilebilmektedir.

Yabancı Tahdit Kodlarının Kaldırılması

Yabancı tahdit kodlarının kaldırılması için farklı hukuki süreçler mevcuttur. Bunlar meşruhatlı davetiye başvurusu, idareye başvuru ve idareye karşı dava açma olarak incelenebilir. Bu yollar ile beraber yabancı tahdit kodları kaldırılabilir.

Meşruhatlı Davetiye Başvurusu

Yukarıda örnekleri verilen yabancı tahdit kodları ile Türkiye’ye girişi yasaklanan kişilerin meşruhatlı davetiye başvurusunda bulunarak giriş yasağı süresi içerisinde ülkeye giriş yapabilmeleri mümkündür. Burada tedavi, eğitim, çalışma gibi sebepler söz konusu olabilmektedir. Ancak genel güvenliği önemli ölçüde etkileyen ve önemli risk gösteren kimi durumlarda meşruhatlı davetiye başvurusunda bulunmak mümkün olmamaktadır.

Yabancı Tahdit Kodunun Kaldırılması İçin İdareye Başvuru

Hakkında yabancı tahdit kodu koyulan yabancılar ilgili idareye başvurarak tahdit kodunun kaldırılmasını talep edebilirler. İlgili başvuru olumlu sonuçlanır ise kişi Türkiye’ye giriş yapabilmektedir. Ancak olumsuz sonuçlanır ise diğer yolların denenmesi gerekmektedir. Hangi idareye başvurulacağı konusunda hukuki destek alınması gerekebilir.

Yabancı Tahdit Kodunun Kaldırılması İçin İdari Dava

Hakkında sınır dışı kararı alınan ve yabancı tahdit kodu koyulan yabancılar dava süresi içerisinde yabancı tahdit kodu koyulması işlemine karşı idari dava açabilirler. Söz konusu dava ilgili idareye karşı idare mahkemelerinde açılacaktır. Bazı durumlarda deport kararına karşı da dava açılması gerekebilmektedir.

Yabancı tahdit kodunun kaldırılması için çeşitli imkanlar bulunmaktadır. bu imkanların dikkatli biçimde değerlendirilmesi ve en uygun olanının uygulanması gerekmektedir. Özellikle idari dava sürecinde hukuki yardım alınması oldukça önem taşımaktadır. Her türlü soru ve danışma için ekibimize site üzerinde yer alan mail ve WhatsApp üzerinden ulaşabilirsiniz.

AdRES

Mecidiyeköy Yolu Cad. No:18/11 Şişli/İSTANBUL

CKAY Law Firm © 2022. All Rights Reserved.

İletişime Geç
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz?