Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

FAİZSİZ KONUT SİSTEMİ

FAİZSİZ KONUT SİSTEMİ NEDİR?

Faizsiz Konut Finansman Sistemi, finansal tüketicinin önceden kararlaştırılmış belirli bir süre mevduat tutması karşılığında konut kredisi veya diğer gayrimenkul kredilerini (işyeri, tadilat, konut alımı, otomotiv, işyeri ve arsa vb) alma hakkı elde ettiği finansal faaliyet türüdür. Bu sistem, faiz ödemeden, kişinin bütçesine göre, dilediği yerden istediği gayrimenkulü veyahut menkulü alabilmesini sağlamaktadır. Sistemin özünde imece ve yardımlaşma vardır. Sistem; güvenilir ve istikrarlı bir tasarruf aracı olmasının yanı sıra, ulusal tasarruf seviyesini  artırma, konut finansmanı için kaynak sağlama, orta ve uzun vadede finansal istikrara katkı, dar gelirliler için uygun konut edinme imkanı gibi faydalar da içermektedir.

Faizsiz Konut Sistemi Nasıl Çalışır?

Faizsiz konut finansman sistemi, tabiri caizse halk arasında “gün taksidi ödemeye” benzetilmektedir. Taksit sayısı kadar katılımcı bir araya gelerek, her ay toplanan taksitlerle bir katılımcının ev sahibi olması sağlamaktadır. Yani, altın gününe değil de ev gününe girmiş olunmaktadır. Kişi, almak istediği evin bedelini ve ödemek istediği taksidi kendi belirlemektedir. Örneğin; kişi alacağı evin %10’nun gibi bir miktarı ödemekle birlikte, ayrıca sisteme dahil olmak için de bir miktar para ödemektedir. Daha sonrasında alınacak evin kaç taksitle alacağını belirler. Bu taksit sayısı aynı zamanda güne girdiğin kişi yani bu sisteme göre katılımcı sayısı olmaktadır. Yani kişi 60 ay taksitli ev almayı planlıyorsa 60 kişinin olduğu bir gruba dahil olması gerekmektedir.

Bu da her ay bir ev parası biriktirilmiş anlamına gelmektedir. Kimin o ev parasını alacağına kura çekerek karar verilmektedir. Bunlara ek olarak, ilk alanlar evin değeri üzerinden ödedikleri yardımla bir miktar fazla ödeme yapmaktadır. Sırasını bekleyenler ise yardım aldıkları için evin değeri üzerinden daha az ödeme yapmaktadır. Bu sistemde kişi evini alana kadar yardım aldığı için ödediği taksitler her ay düşer, evini aldıktan sonra ise kendinden sonra ev alacaklara yardım yapacağı için taksitleri bir miktar yükselir. Evini alan kişinin taksitleri bir miktar artar ve taksit bitimine kadar herhangi bir artış olmadan sabit ödeme yapar.

Faizsiz Ev Satışı Yapan Firmaların Komisyon Oranları

Firmaların komisyon oranları değişkenlik göstermekle birlikte alınmak istenen ev  değerinin %7 ila %12 arasında komisyon yani organizasyon ücreti talep edilmektedir.

Türk lirası üzerinden bir ev almak için 7 bin TL ila 12 bin TL arasında sisteme girişte bir komisyon ödenmektedir.  Ayrıca sistemden herhangi bir sebeple çıkılması durumunda ödenen taksitler  geri alınabilirken, komisyon ücreti geri alınamamaktadır.

Faizsiz KONUT FİNANSMAN Sisteminin Banka Kredisi ile Kıyaslanması

Faiz uygulanmadığı için bankalardan konut kredisi kullanmanın toplam maliyetine kıyasla bu sistemler ilk bakışta daha uygun görünmektedir. Ayrıca banka kredilerinde gerekli olan %20 peşinat yerine, %10 civarında komisyon (organizyon ücreti) ödenmesinden dolayı peşinat sıkıntı çekenler için de iyi bir alternatif sistemdir. Ancak toplam maliyet hesaplaması yapılırken, banka kredisi ile ev alınması durumunda kira ödemesinin hemen son bulması da hesaba katılmalıdır. Yani bu sistemde dahil olunmasından 40 ay sonra kuranın çıkması durumunda aslında banka kredisi ile evi almış olsaydınız bu 40 kira ödemeyeceğinizi ve ev aldıktan sonra sisteme ödenen taksitlerin genel olarak artmasını da hesaba katmalısınız. Özetle, kıyaslamayı eğer 120 ay vadeli ev alıyorsanız, 120 ayda ikamet için ödediğiniz kira ve sisteme ödenen aylık taksitler ile konut kredisinin toplam maliyeti üzerinden yapmalısınız. Konut kredisi maliyet ve aylık ödeme hesaplamasını ise kredi hesaplama aracımızdan kolayca yapabilirsiniz.

Avantajları Nelerdir?

 • Taksitler faizsizdir. Organizasyon ücreti dışında fazladan herhangi bir ücret ödenmez.
 • Bu sistemde Faiz ödemeden ilk aylarda ev alma şansı vardır.
 • Bu sistem Türkiye’nin her yerinden, alıcıya evi alma şansı verir.
 • Kişi kendi birikimiyle daha uzun bir sürede alacağı evi bu sistem ile daha kısa sürede alma şansına haiz olur.
 • Bu sistem alıcıyı tasarrufa yönlendirir.
 • Alıcı istediği her an evin değerinde değişiklik yapabilir.
 • Alıcı taksit öderken geçici sıkıntılar yaşadığında taksitleri dondurabilir.
 • Zorunlu hallerde sistemden ayrılınması gerekirse, alıcıya o güne kadar ödemiş olduğunuz rakamı alma şansı verir.(Organizasyon ücreti iade edilmez)
 • Teslim tarihinde kişi kendi evine geçeceği için kiradan kurtulur ve evini ucuza mal eder.
 • Bu sistem ile evini alan kişinin borcu bitene kadar teslim edilen eve satılamaz şerhi konulur. Böylelikle bütün müşterilerinin hakkı korunmuş olur.

Dezavantajları Nelerdir?

 • Organizasyon-giriş katılım ücretinin %7 ile %12 arasında değişkenlik göstermesi ve bu ücretin gelecekte kişi vazgeçtiği zaman geri ödenmemesi,
 • Çekiliş sırasına bağlı olarak istenilen evin fiyatının sürekli artması, enflasyon nedeniyle kurum tarafından verilen tutarın değer kaybetmesi,
 • Hem taksit hem kira ödendiği için kişinin bütçesinin yetmemesi,
 • Sistemden çıkmak istenildiğinde ödenilen taksitlerin en erken 3-6 ay aralığında iade edilmesi,
 • Gelir durumuna göre kefil talep edilmesi,
 • Kurum tarafından verilecek toplam ödemenin genellikle söylenilen tarihte yapılmaması, geciktirilmesi,
 • Satın alınmak istenilen eve taşınma süresinin uzun olması,
 • Firmanın ilerleyen vadede organizasyonu sürdürememesi gibi bir durumunda,  kişinin ödediği taksitlerin geri alınmasında sıkıntı yaşanması ihtimalı olması.

Faizsiz konut sistemi hakkında daha fazla bilgi almak için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz!

AdRES

Mecidiyeköy Yolu Cad. No:18/11 Şişli/İSTANBUL

CKAY Law Firm © 2022. All Rights Reserved.

İletişime Geç
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz?